Używanie narzędzia

OSTRZEŻENIE

Ryzyko obrażeń ciała.

  • Narzędzie musi zawsze pracować w zalecanym kierunku roboczym.

  • Podczas używania narzędzia operator musi zawsze pamiętać o zachowaniu pewnego oparcia dla stóp.

  • Podczas pracy narzędzie należy zawsze trzymać obiema rękami w taki sposób, aby obie ręce znajdowały się z dala od punktu obróbki skrawaniem.

  • Gdy narzędzie pracuje lub jest podłączone do instalacji sprężonego powietrza, nie wolno w żadnym wypadku dotykać obracających się elementów.

  • W żadnym wypadku nie wolno używać narzędzia powyżej poziomu głowy.

  • Przed rozpoczęciem obróbki upewnić się, że przedmiot obrabiany jest pewnie i bezpiecznie zamocowany.

  • Przed podłączeniem narzędzia do źródła sprężonego powietrza należy usunąć ciśnienie z elastycznego przewodu pneumatycznego.

  • Podczas wymiany akcesoriów lub wykonywania napraw należy zawsze nosić rękawice ochronne.

Przed użyciem narzędzia należy zawsze sprawdzić, czy dolny narożnik wkładek jest przykryty przez łożysko prowadzące.

Ogólne zastosowanie i instrukcje dotyczące ukosowania

Operacja ukosowania dotyczy aluminium oraz stali miękkiej i węglowej. Operacja nie jest przeznaczona do żadnego typu stali nierdzewnej ani stali drobnoziarnistej.

Techniki cięcia płomieniowego, plazmowego i laserowego mogą w przypadku niektórych materiałów prowadzić do utwardzenia krawędzi obrabianego przedmiotu. Może to spowodować utwardzenie krawędzi, którą należy usunąć przed rozpoczęciem ukosowania.

W celu uniknięcia nagromadzenia krawędzi należy zastosować odpowiedni płyn chłodzący do smarowania, taki jak olej chłodzący czy wosk do skrawania.

Ogólne zalecenie dotyczące siły podawania to 0,5-1 m/min, w zależności od rozmiaru ukosu i materiału. W celu uzyskania maksymalnego dozwolonego rozmiaru ukosu należy zajrzeć do części Regulacja wysokości ukosu. Większe ukosy należy wykonywać w dwóch lub trzech krokach. Nie zaleca się przekraczania wymiaru ukosu 4 mm w jednej operacji. Większe ukosy powinny być wykonywane w równych krokach operacji. Nigdy nie tworzyć maksymalnej szerokości ukosu w jednej operacji!

Przy rozpoczęciu operacji ukosowania należy powoli wprowadzać narzędzie w materiał.

W celu zapoznania się z działaniem narzędzia zaleca się wykonanie próbnego uruchomienia narzędzia. Próbne uruchomienie narzędzia należy wykonać na małym skosie o szerokości nie większej niż 2 mm. Na początku narzędzie należy przesuwać powoli.

  1. Podłączyć narzędzie do źródła sprężonego powietrza.

  2. Umieścić narzędzie na przedmiocie obrabianym i uruchomić je przez popchnięcie do przodu ramienia zwalniającego zaczep dźwigni, a następnie naciśnięcie dźwigni zaworu dławiącego.

  3. Narzędzie należy przesuwać powoli. Narzędzie musi pracować wyłącznie w zalecanym kierunku roboczym.

  4. W celu zatrzymania narzędzia należy unieść je z przedmiotu obrabianego i zwolnić dźwignię zaworu dławiącego.

  5. Po wyłączeniu silnika należy poczekać, aż narzędzie zatrzyma się całkowicie i dopiero wówczas odłożyć je.