Úvod do vícekrokového utahování

Vícekrokové utahování je utahování prováděné v několika krocích. Počet a typ kroku se liší podle utahování, které se má provádět.

Vícekrokové utahování se často provádí paralelně mnoha nástroji, např. při utahování pěti šroubů na kole auta. Pro zajištění správného utahování je nástroje nutno synchronizovat, aby dosáhly stejného momentu přibližně ve stejnou dobu.

Pro zajištění toho, že k synchronizaci dojde, používá vícekrokový program synchronizační body. V synchronizačních bodech se každý nástroj zastaví. Když všechny nástroje dosáhnou synchronizačního bodu, pokračují dalším krokem, dokud nedosáhnout dalšího synchronizačního bodu.

Počet kroků mezi synchronizačními body se může pohybovat od 1 do 10. Není nutné, aby vícekrokové programy spuštěné na různých nástrojích, měly mezi synchronizačními body stejný počet kroků. Vícekrokový program utahování je vysoce konfigurovatelný a skutečné rozložení různých vícekrokových programů se může výrazně lišit.

Příklad: Vícekrokový program utahování

Pozice

 

A

V krocích 1 a 2 se nástroj nasazuje na šroub.

B

V kroku 3 probíhá rychlý doběh-

C

V krocích 4 a 5 probíhá samotné utahování.

D

V kroku 6 se uvolní nástavec ze šroubu.

Omezení
Omezení se používají k zajištění toho, aby se utahování zastavilo, jakmile nastane něco neobvyklého. Tato omezení mohou například testovat, zda nebylo dosaženo maximálního nastaveného momentu nebo zda část vícekrokového utahování netrvá příliš dlouho. Každý krok může mít až čtyři omezení.

Monitory
Monitory se používají k ověření, zda utahování bylo provedeno přesně podle specifikací. Může jít například o limity úhlu nebo limity momentu. Každý krok může mít až čtyři monitory.

Režim synchronizace
V režimu synchronizace lze spustit různé programy utahování ve stejnou dobu na různých nástrojích. Hlavní funkcí režimu synchronizace je definování nástrojů, které se mají zahrnout do synchronizovaného utahování, a specifikovat program utahování, který se má spustit na jednotlivých nástrojích.

Řízení odmítnutí (evidence zmetků)
Pokud je v programu utahování něco špatně, program může buď provést opravu, nebo se ukončí.

Řízení odmítnutí (evidence zmetků) funguje tímto způsobem, když všechny nástroje dosáhnout synchronizačního bodu, kde se vyhodnocuje stav každého nástroje a celkový stav. Pokud jsou veškeré kanály v synchronizačním bodě v pořádku (OK), program pokračuje dalším krokem. Pokud je něco špatně (NOK), program provede opravu, nebo se ukončí (podle nastavení akce).