Zalecenia dotyczące serwisu i konserwacji

Podczas posługiwania się narzędziem, a także podczas naprawy lub konserwacji narzędzia bądź w trakcie wymiany jego akcesoriów należy zawsze nosić odporne na uderzenia okulary ochronne i osłonę twarzy.

Wszelkie kontrole, czynności konserwacyjne lub naprawy należy wykonywać, gdy ciśnienie w całym systemie jest zerowe.

W celu uzyskania jak najlepszego funkcjonowania należy często przeprowadzać kontrolę narzędzia, zespołu zasilającego, węży, złączy, przewodów elektrycznych i akcesoriów pod kątem widocznych uszkodzeń. Zawsze należy przestrzegać instrukcji dotyczących przeprowadzania konserwacji narzędzia i pompy.

Wskazówki dotyczące częstotliwości przeglądów serwisowych

Zaleca się regularne smarowanie i przeglądy, aby upewnić się, że klucz pozostaje w dobrym stanie technicznym. W przypadku stosowania dużych wartości momentu dokręcania, wysokich częstotliwości cykli dokręcania lub długich czasów dokręcania może być konieczne częstsze wykonywanie przeglądów serwisowych. Jeżeli klucz nie działa prawidłowo, należy go natychmiast przekazać do sprawdzenia.

Podana częstotliwość przeglądów serwisowych ma charakter orientacyjny. Każdy przypadek użycia i zastosowania jest inny, dlatego użytkownik końcowy jest odpowiedzialny za wdrożenie odpowiedniej planowanej konserwacji, która zależy od środowiska pracy i sposobu użytkowania.

Niewielkie obciążenie

Przykład: Rzadkie użytkowanie przy niskich ciśnieniach, <40% wydajności.

  • Smarowanie: co 6 miesiące

  • Przeglądy: co 12 miesięcy

Normalne obciążenie

Przykład: Regularne użytkowanie, <80% wydajności.

  • Smarowanie: co 3 miesiące

  • Przeglądy: co 12 miesięcy, w tym wymiana sworznia trzpienia. Więcej informacji w rozdziale Montaż łącznika z grzechotką.

Duże obciążenie

Przykład: Stałe użytkowanie przy dowolnym ciśnieniu; użytkowanie przy obciążeniu ponad 80%, regularne wykorzystanie do odkręcania skorodowanych śrub.

  • Smarowanie: co 1 miesiąc

  • Przeglądy: co 6 miesięcy, w tym wymiana sworznia trzpienia i zapadki trzpienia. Więcej informacji w rozdziale Montaż łącznika z grzechotką.

Użytkowanie w strefach ATEX

Używaj wytycznych dotyczących Dużego obciążenia niezależnie od typu pracy, aby znacznie zmniejszyć ryzyko awarii komponentów podczas użytkowania. Jeśli klucz wykazuje oznaki nieprawidłowego działania, usuń go ze strefy ATEX przed zbadaniem przyczyny. NIE wolno próbować naprawiać klucza w strefie ATEX. Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących konserwacji zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia awarii mechanicznej, a tym samym prawdopodobieństwo wytworzenia się iskry mechanicznej.

Wąż wysokociśnieniowy

  • Węże należy regularnie demontować. Złączki i adaptery należy kontrolować pod kątem zużycia i uszkodzeń. W przypadku stwierdzenia zużycia lub uszkodzenia części podczas konserwacji należy usunąć i wymienić uszkodzoną część.

  • Sprawdzić węże pod kątem śladów oleju, które wskazują na powolny wyciek na wężu. Należy zwrócić szczególną uwagę na zgrubienia na obu końcach węża, ponieważ są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do wycieków oleju. W przypadku wykrycia powolnego wycieku należy wymienić wąż.

  • Po każdym użyciu węża należy go oczyścić i zwinąć Przetrzeć węże czystą szmatką i spryskać odpowiednim olejem z inhibitorami rdzy, takim jak Shell Ensis lub Castrol Rustillo.

  • Nie zginaj węża nad przeszkodami ani nie używaj go do przesuwania podłączonego sprzętu.

  • Przeprowadzać badania ciśnienia węża co dwa lata; zestawy węży wymieniać co sześć lat.