Instrukcja obsługi

OSTRZEŻENIE

Niebezpieczeństwo oparzeń

Aby uniknąć obrażeń, należy zabezpieczyć ręce. Moduł może rozgrzać się do wysokiej temperatury zarówno podczas użytkowania, jak i po użytkowaniu.

  • Należy zawsze stosować rękawice ochronne.

OSTRZEŻENIE

Niebezpieczeństwo związane z płynami pod wysokim ciśnieniem

W żadnym wypadku nie wolno chwytać ani dotykać miejsca wycieku oleju hydraulicznego znajdującego się pod wysokim ciśnieniem. Po zwiększeniu ciśnienia w obwodzie hydraulicznym może dojść do wydostania się płynu hydraulicznego z dużą prędkością. Płyn wyciekający pod ciśnieniem może uszkodzić skórę, powodując poważne obrażenia. W razie wypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z najbliższym zakładem opieki zdrowotnej! Płyn należy operacyjnie usunąć ze skóry w ciągu kilku godzin. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia gangreny.

  • Przed odłączeniem przewodów hydraulicznych lub innych należy zawsze zlikwidować ciśnienie. Przed doprowadzeniem ciśnienia należy dokręcić wszystkie złącza.

  • Sprawdzając szczelność, należy stosować atestowane okulary ochronne. Nie wolno sprawdzać szczelności obwodu hydraulicznego, używając rąk.

  • Podczas dokręcania należy unikać nieszczelnych elementów.

  • Obsługując,naprawiając lub konserwując urządzenie albo przebywając w tym czasie w jego pobliżu, należy stosować okulary ochronne i osłonę twarzy odporne na uderzenia.

  • Należy zadbać o to, aby inne znajdujące się w pobliżu osoby nosiły okulary ochronne i osłonę twarzy.

  • Nawet małe odłamki mogą uszkodzić oczy i spowodować ślepotę.

OSTRZEŻENIE

Ryzyko poważnych obrażeń ciała

Podczas obsługi urządzenia należy stosować środki ochrony indywidualnej. Poniżej opisano możliwe niebezpieczne sytuacje.

  • Uderzenia w głowę

  • Obrażenia stóp

  • Narażenie na hałas o dużym natężeniu

  • Wysoka temperatura, obryzganie cieczami, uderzenia, skaleczenia, powietrze zanieczyszczone szkodliwymi pyłami, wyziewami, mgłami, oparami i parą.

Powyższe niebezpieczne sytuacje, o ile nie zostaną uniknięte, mogą spowodować poważne obrażenia ciała lub śmierć.

  • W miejscu pracy należy stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

OSTRZEŻENIE

Ryzyko poważnych obrażeń ciała

Pracując przy urządzeniach pod wysokim ciśnieniem, należy chronić twarz. Urządzenia pod wysokim ciśnieniem mogą spowodować poważne obrażenia ciała.

  • Należy zawsze nosić okulary ochronne i/lub osłonę twarzy.

  • Należy sprawdzać urządzenie pod ciśnieniem oraz obserwować manometr, ponieważ w obwodach o małej pojemności ciśnienie może gwałtownie wzrosnąć.

OSTRZEŻENIE

Ryzyko poważnych obrażeń ciała

Przed zwiększeniem ciśnienia należy sprawdzić obwód hydrauliczny. Powietrze pod ciśnieniem może spowodować obrażenia ciała.

  • Zawsze odciąć dopływ sprężonego powietrza, jeśli nie jest ono używane lub przed przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek regulacji.

  • Usunąć ciśnienie z węża pneumatycznego i odłączyć narzędzie od źródła sprężonego powietrza, jeśli nie jest ono używane lub przed przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek regulacji.

  • Średnica węża oraz ciśnienie sprężonego powietrza zawsze muszą być dostosowane do używanego narzędzia.

  • Należy zawsze sprawdzać stan elementów obwodu hydraulicznego. W przypadku wykrycia wadliwych elementów należy skontaktować się centrum obsługi klienta w celu wymiany ich na inne elementy o takich samych parametrach w dobrym stanie. Tylko wykwalifikowani i przeszkoleni pracownicy mogą zajmować się konserwacją oraz modernizacją tego urządzenia.

UWAGA

Ograniczenia dotyczące ciśnienia

Nie ustawiać zaworu nadmiarowego zespołu pompy na ciśnienie przekraczające ciśnienie określone dla komponentu o najniższym ciśnieniu znamionowym w systemie. Niezastosowanie się do tej zasady może skutkować uszkodzeniem mienia lub obrażeniami ciała.

UWAGA

Wysokie ciśnienie

Nie wolno łączyć hydraulicznego węża ssącego bezpośrednio z hydraulicznym wężem zwrotnym. Takie postępowanie może spowodować podanie wysokiego ciśnienia po zwrotnej stronie pompy i doprowadzić do jej uszkodzenia.

Pompa została zaprojektowana do pracy z napinaczami hydraulicznymi. Przed eksploatacją pompy sprawdzić maksymalne ciśnienie napinacza i węża oraz kompatybilność między złączami.

  1. Sprawdzić, czy układ hydrauliczny jest prawidłowo zamknięty.

  2. Sprawdzić, czy napinacz jest prawidłowo ustawiony na śrubach w celu montażu.

  3. Sprawdzić, czy personel zaangażowany w proces dokręcania jest przygotowany i nosi odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

  4. Podłączyć pompę do zasilania sieciowego.